Boys Varsity Wrestling · Boys Varsity Wrestling finishes 8th place at Tournament @ Pine Creek High School


  Place Points
Garden City High School 1st 0
Ponderosa High School 2nd 0
Falcon High School 3rd 0
Cheyenne Mountain High School 4th 0
Lewis-Palmer High School 5th 0
Pine Creek High School 6th 0
Pueblo West High School 7th 0
Arvada West High School 8th 0
Centauri High School 9th 0
Mesa Ridge High School 10th 0
Greeley Central High School 11th 0
Castle View High School 12th 0
Fountain Fort Carson High School 13th 0
Liberty High School 14th 0
Pueblo South High School 15th 0
Pueblo East High School 18th 0

Match #1 Round 1
Cheyenne Mountain defeated Arvada West 48-27
120 – Jake Antonia (Cheyenne Mountain) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Ian Diffendaffter (Cheyenne Mountain) over COLE BROWN (Arvada West) Fall 3:29
132 – MICHAEL LOPEZ (Arvada West) over Jadon Lara (Cheyenne Mountain) Dec 17-10
138 – DAVID LOPEZ (Arvada West) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Rudy Juvera (Cheyenne Mountain) over DALLAS PORTER (Arvada West) Fall 5:54
152 – Kevin Hooks (Cheyenne Mountain) over BODE MARVEL (Arvada West) Dec 2-0
160 – ANTHONY STACK (Arvada West) over Konrad Ziegler (Cheyenne Mountain) Fall 2:16
170 – Jake Boley (Cheyenne Mountain) over Unknown (Unattached) Forf
182 – JACOB GILLESPIE (Arvada West) over Coloton Bellew (Cheyenne Mountain) DQ
195 – NIco Gagliardi (Cheyenne Mountain) over ELIJAH OLSON (Arvada West) Dec 6-4
220 – Jack Irgens (Cheyenne Mountain) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Ivan Miranda (Cheyenne Mountain) over JUSTIN LEPKE (Arvada West) Fall 1:34
106 – MITCHELL ROMERO (Arvada West) over Nicholas Grizales (Cheyenne Mountain) Fall 2:43
113 – Brian Hooks (Cheyenne Mountain) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2
Arvada West defeated Pueblo South 39-33
132 – MICHAEL LOPEZ (Arvada West) over Unknown (Unattached) Forf
138 – DAVID LOPEZ (Arvada West) over Luke Kitchen (Pueblo South) Fall 3:24
145 – DALLAS PORTER (Arvada West) over Unknown (Unattached) Forf
152 – BODE MARVEL (Arvada West) over Unknown (Unattached) Forf
160 – ANTHONY STACK (Arvada West) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Marcus Martinez (Pueblo South) over Unknown (Unattached) Forf
182 – braden Christie (Pueblo South) over Unknown (Unattached) Forf
195 – ELIJAH OLSON (Arvada West) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Double Forfeit
285 – Victor Sosa (Pueblo South) over Unknown (Unattached) Forf
106 – MITCHELL ROMERO (Arvada West) over Mac Martinez (Pueblo South) Dec 9-3
113 – Dajuan Ballage (Pueblo South) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Jacob Martinez (Pueblo South) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Kristian Arguello (Pueblo South) over COLE BROWN (Arvada West) Dec 6-1

Match #3 Round 3
Falcon defeated Arvada West 45-26
138 – Clint Brown (Falcon) over DAVID LOPEZ (Arvada West) Fall 1:04
145 – Adrian Garcia (Falcon) over DALLAS PORTER (Arvada West) Dec 4-2
152 – BODE MARVEL (Arvada West) over Josiah Aldinger (Falcon) TF 17-1
160 – ANTHONY STACK (Arvada West) over Victor Lopez (Falcon) Fall 1:50
170 – Caleb Sherrill (Falcon) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Michael Bird (Falcon) over Unknown (Unattached) Forf
195 – ELIJAH OLSON (Arvada West) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Jarrod Davis (Falcon) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Grant McCluan (Falcon) over Unknown (Unattached) Forf
106 – MITCHELL ROMERO (Arvada West) over Levi Hendrix (Falcon) Fall 0:12
113 – Nevin Fuller (Falcon) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Double Forfeit
126 – James Brown (Falcon) over COLE BROWN (Arvada West) Fall 2:57
132 – MICHAEL LOPEZ (Arvada West) over Connor Tarver (Falcon) TB-1 9-7

Match #4 Round 4
Arvada West defeated All Star Blue 45-24
145 – DALLAS PORTER (Arvada West) over Alberto Nicholas (All Star Blue) Fall 5:23
152 – BODE MARVEL (Arvada West) over Brason Vanaman (All Star Blue) Dec 7-0
160 – ANTHONY STACK (Arvada West) over Jake Knisley (All Star Blue) Fall 1:22
170 – Double Forfeit
182 – Logan Noble (All Star Blue) over Unknown (Unattached) Forf
195 – ELIJAH OLSON (Arvada West) over Eric Echeveste (All Star Blue) Fall 0:49
220 – Caleb Lasley (All Star Blue) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Alex Allen (All Star Blue) over Unknown (Unattached) Forf
106 – MITCHELL ROMERO (Arvada West) over Brandy Mancilla (All Star Blue) Fall 0:12
113 – Double Forfeit
120 – Bryce Suter (All Star Blue) over Unknown (Unattached) Forf
126 – COLE BROWN (Arvada West) over Unknown (Unattached) Forf
132 – MICHAEL LOPEZ (Arvada West) over Unknown (Unattached) Forf
138 – DAVID LOPEZ (Arvada West) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 Round 4
Arvada West defeated Greeley Central 35-30
160 – Yahir Chairez-Salazar (Greeley Central) over ANTHONY STACK (Arvada West) Fall 5:11
170 – Armstrong Zaw (Greeley Central) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Michael Serna (Greeley Central) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Double Forfeit
220 – ELIJAH OLSON (Arvada West) over Anthony Alirez (Greeley Central) Fall 0:48
285 – Double Forfeit
106 – MITCHELL ROMERO (Arvada West) over Kevin Soto (Greeley Central) Fall 0:22
113 – Dylan Cruz (Arvada West) over Julian Sepeda (Greeley Central) TF 17-2
120 – Double Forfeit
126 – COLE BROWN (Arvada West) over Ramon Villalobos (Greeley Central) Fall 5:24
132 – MICHAEL LOPEZ (Arvada West) over Joel Rodriguez (Greeley Central) Fall 2:22
138 – Zander Alirez (Greeley Central) over DAVID LOPEZ (Arvada West) Fall 1:17
145 – DALLAS PORTER (Arvada West) over Ilijah Benavidez (Greeley Central) Fall 2:23
152 – Andrew Alirez (Greeley Central) over BODE MARVEL (Arvada West) Fall 0:52

7th – 9th Place – Arvada West
Guaranteed 2nd place
Match #1 Round 1
Pueblo West defeated Arvada West 46-36
182 – evan hart (Pueblo West) over Unknown (Unattached) Forf
195 – ELIJAH OLSON (Arvada West) over Mason Leadbetter (Pueblo West) Fall 0:30
220 – Sam Selves (Pueblo West) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Jacob Sabus (Pueblo West) over Unknown (Unattached) Forf
106 – MITCHELL ROMERO (Arvada West) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Dylan Cruz (Arvada West) over mark Ritz (Pueblo West) Inj 2:00
120 – Kobi Montano (Pueblo West) over Unknown (Unattached) Forf
126 – COLE BROWN (Arvada West) over Matthew Holdredge (Pueblo West) Fall 1:33
132 – Nick Wilson (Pueblo West) over MICHAEL LOPEZ (Arvada West) Fall 3:40
138 – Luke Bossow (Pueblo West) over DAVID LOPEZ (Arvada West) Fall 0:29
145 – DALLAS PORTER (Arvada West) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Hayden Crosson (Pueblo West) over BODE MARVEL (Arvada West) Maj 12-0
160 – ANTHONY STACK (Arvada West) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Riley Atencio (Pueblo West) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 3
Arvada West defeated Centauri 37-30
220 – Double Forfeit
285 – Bennie Chacon (Centauri) over Unknown (Unattached) Forf
106 – MITCHELL ROMERO (Arvada West) over Mario Vigil (Centauri) Fall 0:41
113 – Dylan Cruz (Arvada West) over Andrew Ross (Centauri) Fall 3:20
120 – Double Forfeit
126 – COLE BROWN (Arvada West) over Jeramy Coombs (Centauri) Fall 0:51
132 – MICHAEL LOPEZ (Arvada West) over Jordan Martin (Centauri) Dec 2-1
138 – DAVID LOPEZ (Arvada West) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Zach Martin (Centauri) over DALLAS PORTER (Arvada West) Fall 5:04
152 – BODE MARVEL (Arvada West) over Zach Buhr (Centauri) Maj 13-1
160 – Zach Sandoval (Centauri) over ANTHONY STACK (Arvada West) Fall 1:47
170 – Byron Shawcroft (Centauri) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Daniel Chavez (Centauri) over Unknown (Unattached) Forf
195 – ELIJAH OLSON (Arvada West) over Jownes Archuleta (Centauri) Fall 0:21